USG POŁOŻNICTWO

Monitorowanie rozwoju/przebiegu ciąży pod opieką doświadczonych ginekologów

Ginekolog Kraków

USG ciąży w Krakowie

Centrum Medyczne Meavita to nowoczesna, dobrze wyposażona placówka medyczna, w której pracują doświadczeni ginekolodzy. Oprócz bardzo szerokiej oferty badań laboratoryjnych wykonujemy również USG.

 • Nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt medyczny jest nieocenionym wsparciem dla pracy ginekologa w Krakowie. W naszej placówce  pracujemy na nowoczesnych aparatach USG.
 • Połączenie stale aktualizowanej wiedzy i doświadczenia naszych lekarzy ginekologów z nowoczesną aparaturą diagnostyczną pozwala nam na świadczenie usług na najwyższym poziomie.
 • Nasi ginekolodzy posiadają Certyfikację Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykonywania Badań Ultrasonograficznych w Położnictwie i Ginekologii oraz Certyfikację FMF (ang. Fetal Medicine Foundation – Fundacja Medycyny Płodu), która jest światowym standardem badań USG genetycznych w ciąży.

USG Położnictwo - usługi / oferta

W naszej placówce w Krakowie Krowodrza wykonujemy badania USG w ciąży oraz inne badania prenatalne zgodnie z obowiązującymi standardami. Badanie USG genetyczne oraz pozostałe badania USG prenatalne pełnią bardzo ważną rolę w ocenie rozwoju i przebiegu ciąży.

Ginekolog Krakow

USG wczesna ciąża

Ginekolog Krakow

USG 4D

Ginekolog Krakow

USG prenatalne I trymestr

Ginekolog Krakow

biometria płodu i przepływy

Ginekolog Krakow

USG prenatalne II trymestr

Ginekolog Krakow

USG piersi w ciąży

Ginekolog Krakow

USG prenatalne III trymestr

Ginekolog Krakow

badania prenatalne typu NIPT

Ginekolog Krakow

USG 3D

Badanie USG w ciąży?

Badanie USG jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w przebiegu ciąży. Zgodnie ze Standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie prowadzenia ciąży o przebiegu prawidłowym oraz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, badanie USG powinno być przeprowadzone co najmniej 4 razy w trakcie trwania ciąży. Na każdym etapie rozwoju płodu badanie USG ma inną specyfikę. Inny jest cel badania w I trymestrze ciąży, w odróżnieniu od II i III trymestru.

 • USG I trymestru (tzw. USG genetyczne) – między 11. a 13. tygodniem ciąży (do głównych założeń tego badania należą: ocena struktur anatomicznych płodu, ocena wielkości płodu i określenie czasu trwania ciąży, terminu porodu, ocena ryzyka wystąpienia najczęstszych nieprawidłowości chromosomowych: trisomii 21, 18, 13)
 • USG II trymestru (tzw. USG połówkowe) – między 18. a 22. tygodniem ciąży (celem tego badania jest szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych, wykonywane są m.in.: biometria, określenie szacunkowej masy płodu i wieku ciąży, ocena struktur i narządów płodu – ocena budowy anatomicznej płodu, ocena płci płodu; badanie szyjki macicy, macicy, przydatków, ocena łożyska, płynu owodniowego)
 • USG III trymestru – między 28. a 32. tygodniem ciąży (ocena wzrastania płodu, biometria, określenie szacunkowej masy ciała płodu oraz ocena dobrostanu płodu; badanie szyjki macicy, macicy, przydatków, ocena łożyska, płynu owodniowego)
 • USG po 40. tygodniu ciąży (ocena położenia płodu, ocena czynności serca, biometria i szacunkowa masa ciała, ocena objętości płynu owodniowego, ocena położenia łożyska)

Wiele przyszłych mam ma również wykonywane badanie USG na pierwszej wizycie, jeszcze przed 10. tygodniem ciąży (tzw. USG wczesna ciąża). Wykonanie USG w tym terminie nie jest obowiązkowe, jednak często lekarze ginekolodzy je wykonują. Badanie to jest najczęściej wykonywane w przedziale pomiędzy 6. a 10. tygodniem ciąży. Jest ono wykonywane ze wskazań lekarskich, a celem badania USG przed 10. tygodniem ciąży jest potwierdzenie lub wykluczenie obecności ciąży, ocena rozwoju zarodka oraz przebiegu ciąży. To badanie USG ginekolog wykonuje sondą dopochwową, a badania USG na dalszych etapach ciąży sondą przezbrzuszną (zdarza się, że USG I trymestr również jest wykonywane sondą dopochwową).

Ginekolog Kraków radzi:

Kiedy najlepiej wykonać USG prenatalne pierwszego trymestru?

Zapytaliśmy ginekologa z Krakowa od czego zależy termin wykonania USG genetycznego w pierwszym trymestrze ciąży. Jak ustalić najlepszy termin USG?

CZYTAJ WIĘCEJ

Przezierność karkowa – kiedy najlepiej wykonać?

Przezierność karkowa stanowi podstawowy marker służący do oceny ryzyka zaburzeń genetycznych u płodu. Jest jednym z parametrów ocenianych w USG genetycznym. Kiedy jest najlepszy termin na wykonanie tego pomiaru radzi ginekolog Kraków.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kiedy wykonać nieinwazyjne badania prenatalne?

Ginekolog z Krakowa wyjaśnia, jakie są wskazania do wykonania nieinwazyjnych badań prenatalnych oraz o czym informuje nas wynik nieinwazyjnego testu prenatalnego.

CZYTAJ WIĘCEJ

Rejestracja telefoniczna +48 881 20 20 20

Ginekolog Kraków opowiada:

Na czym polega USG prenatalne pierwszego trymestru?

W powyższym artykule ginekolog z Krakowa omawia kiedy wykonuje się USG prenatalne I trymestru, co widzimy w takim USG, jakie są oceniane parametry i wymiary płodu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Badanie USG wczesna ciąża.

Co to jest badanie USG wczesnej ciąży i kiedy się je wykonuje? Co można ocenić i na jakie pytania znaleźć odpowiedź robiąc USG wczesnej ciąży? O tym opowiada ginekolog Kraków.

CZYTAJ WIĘCEJ

Czy na USG widać zespół Downa?

Ginekolog z Krakowa tłumaczy co można zobaczyć w obrazie USG i czy w tym badaniu widać zespół Downa?

CZYTAJ WIĘCEJ

Pozostałe usługi

Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi usługami w Krakowie:

  • GINEKOLOGIA

   GINEKOLOGIA

   konsultacja ginekologiczna, cytologia, HPV, wymaz z pochwy

  • POŁOŻNICTWO

   POŁOŻNICTWO

   całościowa opieka i prowadzenie ciąży, USG w ciąży, diagnostyka wczesnej ciąży

  • BADANIA PRENATALNE

   BADANIA PRENATALNE

   USG genetyczne, USG prenatalne, test PAPP-a, testy NIPT (testy prenatalne z krwi)